top of page
Інноваційні освітні технології у вивченні англійської мови
     Специфіка іноземної мови як навчального предмета полягає в тому, що спілкування є не тільки кінцевою метою навчання, а і засобом її досягнення. Саме вчитель робить усе можливе і неможливе для цього.
Оскільки мова залишається єдиною універсальною базою мислення, знання іноземної мови слід розглядати з погляду вдосконалення інтелектуальних здібностей (пам’яті, уяви, критичного, логічного, креативного мислення).
     Творчість є найвищим виявом розвитку людського розуму. Творча здібність — це здатність дивуватися й пізнавати, уміння знаходити рішення в нестандартних ситуаціях, це спрямованість на відкриття нового і здатність глибокого усвідомлення свого досвіду. Завдяки творчій діяльності в дитини розвивається здатність самостійно реалізувати свої можливості, самореалізація веде до особистісного зростання.
    Реалізація цієї ідеї неможлива без розробки та впровадження відповідних технологій навчання. Школа має бути не підготовкою до життя, школа має бути життям. Досягнути цього можливо за рахунок інноваційного підходу, створюючи інтерактивне середовище. Слово інтерактив означає взаємодію. Інтерактивний метод — це спосіб взаємодії з учнями через бесіду, діалог.
Інтерактивне навчання — це навчання в режимі діалогу, під час якого відбувається взаємодія учасників педагогічного процесу з метою взаєморозуміння, спільного розв’язання навчальних завдань, розвитку особистісних якостей учнів.
     Навчальний матеріал легше засвоюється й найдовше зберігається в пам’яті в тому випадку, коли учень не пасивно сприймає те, що говорить учитель, а активно діє під час вивчення матеріалу.
     Сучасному вчителю важливо знати новітні методи викладання іноземної мови, спеціальні навчальні техніки та прийоми, щоб оптимально підібрати той чи інший метод викладання відповідно до рівня знань, потреб та інтересів учнів. Методи навчання не є простими алгоритмізованими  одиницями, їх раціональне та вмотивоване використання на заняттях з іноземної мови вимагає креативного підходу з боку вчителя.
     Якісна мовна підготовка учнів неможлива без використання сучасних інноваційних освітніх технологій. Сучасні інноваційні технології в освіті — це використання інформаційних та комунікаційних технологій у навчанні, проектна робота в навчанні, робота з навчальними комп’ютерними й мультимедійними програмами, дистанційні технології в навчанні іноземних мов, створення презентацій у програмному середовищі Microsoft PowerPoint, використання ресурсів всесвітньої мережі Інтернет.
     Ці технології допомагають реалізувати особовоорієнтований підхід у навчанні, забезпечують індивідуалізацію та диференціацію навчання з урахуванням здібностей дітей, їхнього рівня знань.
     Інноваційні методи навчання іноземних мов, які базуються на інноваційному підході, спрямовані на розвиток і самовдосконалення  особистості, на розкриття її резервних можливостей і творчого потенціалу.
Основними принцами сучасних методів є: рух від цілого до окремого, орієнтація занять на учня, цілеспрямованість та змістовність занять, їх спрямованість на досягнення соціальної взаємодії за наявності віри вчителя в успіх своїх учнів, інтеграція мови та засвоєння її за допомогою знань з інших галузей наук.
     Сучасна комунікативна методика пропонує широке впровадження в навчальний процес активних нестандартних методів і форм роботи для кращого свідомого засвоєння матеріалу. На практиці досить ефективними виявилися такі форми роботи: індивідуальна, парна, групова й робота в команді.
     До сучасних технологій належить технологія співпраці, яку я активно впроваджую в навчальний процес. Основна ідея полягає в створенні умов для активної спільної діяльності учнів в різних навчальних ситуаціях. Діти об’єднуються в групи по 3–4 особи, їм дають одне завдання, при цьому обговорюють роль кожного. Кожен учень відповідає не тільки за результат своєї роботи, але й за результат усієї групи. Тому слабкі учні прагнуть з’ясувати в сильних те, що їм незрозуміло, а сильні — щоб слабкі досконало розібралися в завданні. І від цього виграє весь клас, тому що спільно ліквідовують прогалини у знаннях.
     Під час різних видів роботи учні стають перед проблемою поповнення знань, лексичного запасу чи комунікативних умінь, тому вони активізують свою діяльність та в процесі спілкування намагаються вирішити дані питання. Це позитивно впливає на розвиток мислення та уважності учнів, зацікавлює їх та стимулює до співпраці.
     Тому всі вправи й завдання повинні бути комунікативно виправданими дефіцитом інформації, вибором та реакцією (Information gap, choice,  feedback). Для їх виконання учні потребуватимуть додаткової інформації, докладатимуть певних зусиль для її досягнення та в такий спосіб зможуть краще та ефективніше організувати свою діяльність.
     Такі форми роботи сприяють розширенню знань та вмінь учнів. У процесі спілкування учні навчаються розв’язувати складні задачі на основі аналізу обставин і відповідної інформації, висловлювати альтернативні думки, приймати виважені рішення, спілкуватися з різними людьми, брати участь у дискусіях.
     Однією з технологій, що забезпечує особово-орієнтоване навчання, є метод проектів як спосіб розвитку творчості, пізнавальної діяльності,  самостійності. Проекти можуть підрозділятися на монопроекти, колективні, усно-мовні, видові, письмові й Інтернет-проекти. Робота над проектом — це багаторівневий підхід до вивчення мови, що охоплює читання, аудіювання, говоріння і граматику. Метод проектів сприяє розвитку активного самостійного мислення учнів і орієнтує їх на спільну дослідницьку роботу. На мою думку, проектне навчання актуальне тим, що навчає дітей співпраці виховує такі етичні цінності, як взаємодопомогу й уміння співпереживати,  формує творчі здібності й активізує учнів.
     Важливим засобом інноваційного навчання є також використання мультимедійного комплексу у складі інтерактивної дошки, персонального  комп’ютера й мультимедійного проектора. Такий комплекс поєднує всі переваги сучасних комп’ютерних технологій і виводить процес навчання на якісно новий рівень.  Комлекс надає унікальні можливості для роботи і творчості за значної легкості в управлінні. Необхідно зважати на важливий психологічний момент: сучасні школярі, у яких удома є комп’ютери з численними іграми й телевізори, звикають сприймати це щось звичайне. Можливості комплексу дозволяють переключити школярів на розуміння того, що відео та ігрові програми успішно використовуються для навчання, сприяють розвитку творчої активності, захопленню предметом, створенню найкращих умов для опанування навичок аудіювання і говоріння, що забезпечує, врешті-решт, ефективність засвоєння матеріалу на уроках іноземної мови.
       Використання мультімедійного комлексу на уроках англійської мови дозволяє активно залучати учнів у навчальний процес, збільшує мотивацію навчання, стимулює творчу активність й сприяє розвитку особистості дитини, розширює можливості подання навчальної інформації, воно є найбільш ефективним і економним за часом, допомагає учням підготуватися до здачі тестів, екзаменів, ЗНО. Комплекс є потужним інструментом, який може бути пристосований для використання у вивченні іноземної мови з широким діапазоном тем.
Можна виділити такі переваги інноваційного навчання:
  • установлення дружньої атмосфери і взаємозв’язків між учасниками спілкування;
  • учні мають можливість бути більш незалежними й упевненими в собі;
  • учитель заохочує учнів до співпраці, підбадьорює їх, вони не бояться припускатися помилок;
  • учні мають можливість подолати страх перед мовним бар’єром;
  • викладач не домінує;
  • слабкі учні можуть отримати допомогу від більш сильних;
  • кожен учень, залучений до роботи, має певне завдання;
  • учні можуть використовувати свої знання й досвід, набутий раніше.
     Навчання іноземних мов буде ефективним саме завдяки комплексному застосуванню засобів новітніх інноваційних технологій та залежить від здатності вчителя застосовувати гуманістичний підхід до навчання, від розуміння необхідності відмовитися від авторитарного методу викладання.
     Методи навчання іноземних мов, що ґрунтуються на гуманістичному підході, допомагають розкрити творчий потенціал учнів і сприяють їх розвитку та вдосконаленню під час навчально-комунікативного процесу.
Процес навчання іноземної мови — не автоматичне вкладання навчального  матеріалу в голову учня. Він потребує напруженої розумової  роботи дитини та її власної активної участі в процесі. Цього можна досягти тільки активним навчанням за допомогою інноваційних освітніх технологій.
За матеріалами Всесвітньої мережі Інтернет
ВИКОРИСТАННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ
«СТВОРЕННЯ СИТУАЦІЇ УСПІХУ» У ВИХОВНІЙ РОБОТІ
ДРАМАТУРГІЯ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ
     Успіх — це не тільки продукт індивідуаль­них зусиль окремої людини, а й колективу, певної організації взагалі; це вміння розуміти оточуючу дійсність і гармонійно адаптуватись до неї. Успіху будь-якої організації сприяє її репутація, ставлення до неї соціуму, тобто її імідж.
     Треба зазначити, що наші учні — це майбутня еліта, люди, яким доведеться керувати державою, створювати її позитивний імідж на політичній аре­ні. Ми виховуємо майбутніх непересічних громадян України, яким для успішного втілення своїх ідей конче необхідне розвинене креативне мислення, здатність творчо підходити до розв'язання будь-яких за­дач. Тим більш актуальним стає використання просу­нутих педагогічних технологій, наприклад технології «створення ситуації успіху», коли сама дитина визна­чає свій результат як успіх, а вчитель дає можливість кожному учню відчути радість досягнення успіху, усвідомлення своїх здібностей, віри у власні сили.
     Особливість нашої школи полягає в тому, що во­на є школою з поглибленим вивченням іноземної мо­ви, а відтак візитна картка будь-якого нашого учня — це вміння спілкуватися англійською, якому всебічно сприяє професіоналізм учителів кафедри іноземних мов.
     Досвід прак­тичної роботи виявив, що впровадження мюзиклу сприяє розвитку крос-культурної грамотності та ознайомленню з культурами англомовних країн. Методичні переваги пісенної творчості в навчанні іноземної мови незаперечні. Мюзикли — це засіб більш глибокого засвоєння і поповнення лексично­го запасу. Вони сприяють естетичному та мораль­ному вихованню учнів, повною мірою розкривають творчі здібності кожного учня. Завдяки співу ство­рюється сприятливий психологічний клімат, знижу­ється втома, активізується мовна діяльність.
     Драматизація в позакласній роботі є складні­шою, ніж драматизація в класі на уроці, але має більший емоційний вплив на дітей і потребує ре­тельної підготовчої роботи. Підготовка вистави для шкільної сцени надає дітям реальну можливість самовиразитися та відчути свою індивідуальність.
     Беззаперечна цінність драматизації в позаклас­ній роботі виявляється в кількох аспектах:
  • естетичне виховання учнів через досвід творчої роботи, яка попередньо використовується всіма членами творчої групи. Це підготовка декора­цій, костюмів, оформлення залу, пошук музич­ного супроводу, виготовлення афіші;
  • активізація мовного матеріалу та доведення до повної автоматизації лексико-граматичних структур;
  • формування відчуття індивідуальної та колек­тивної відповідальності за успіх вистави;
  • вироблення в учнів «сценічних» вимови та ін­тонації.
Нетрадиційні уроки
     Ознаки нетрадиційного уроку:
  • Несе елементи нового, змінюються зовнішні рамки, місця проведення.
  • Використовується позапрограмний матеріал, організується колективна діяльність у поєднанні з індивідуальною.
  • Залучаються для організації уроку люди різних професій.
  • Емоційного підйому учнів через оформлення кабінету, дошки, музики, використання відео і творчих завдань.
  • Обов'язковий самоаналіз в період підготовки до уроку, на уроці і після його проведення.
  • Обов'язково створюється тимчасова ініціативна група з учнів для підготовки уроку.
  • Обов'язкове планування уроку заздалегідь.
     Кожен педагог має право обирати ті педагогічні технології, які комфортні для нього і відповідають індивідуальним особливостям учнів:
а) авторські (людина, група людей)
б) авторизовані (Шаталов, Пастухов)
в) новаторські (дослідники, експериментатори)
г) традиційні (роби як я)
д) використовувати нетрадиційні уроки.
     Аналіз педагогічної літератури дозволив виділити декілька десятків типів нестандартних уроків. Їх назви дають деяке уявлення про цілі, завдання, методику проведення таких занять. Перелічимо найбільш поширені типи нестандартних уроків:
1.Урокі «занурення»                                       2.Урокі - ділові ігри
3.Урокі - прес-конференції                           4.Урокі-змагання
5.Урокі типу КВК                                               6.Театралізовани уроки
7.Компьютерние уроки                                 8.Урокі з груповими формами роботи
9.Урокі взаємонавчання учнів                 10.Урокі творчості
11.Урокі-аукціони                                          12.Урокі, які ведуть учні
13.Урокі-заліки                                               14.Урокі-сумніви
15.Урокі - творчі відліки                               16.Урокі-формули
17.Урокі-конкурси                                          18.Бінарні уроки
19.Урокі-узагальнення                                 20.Урокі-фантазії
21.Урокі-ігри                                                     22.Урокі-«суди»
23.Урокі пошуку істини                                 24.Урокі-лекції «Парадокси»
25.Урокі-концерти                                          26.Урокі-діалоги
27.Урокі «Слідство ведуть знавці»            28.Урокі - рольові ігри
29.Урок-конференції                                      30.Інтегріровани уроки
31.Урокі семінари                                           32.Урокі - «кругова тренування»
33.Межпредметни уроки                             34.Урокі-екскурсії
35.Урокі - гри «Поле чудес».
     Педагоги постійно шукають способи пожвавлення уроку, намагаються урізноманітнити форми пояснення і зворотного зв'язку. Зрозуміло, ніхто не вимагає скасування традиційного уроку, як основної форми навчання і виховання дітей. Мова йде про використання в різних видах навчальної діяльності нестандартних, оригінальних прийомів активізують всіх учнів, підвищують інтерес до занять і разом з тим забезпечують швидкість запам'ятовування, розуміння і засвоєння навчального матеріалу з урахуванням, звичайно, віку і здібностей школярів.
     Багато творчо працюють вчителі стали використовувати незвичайні різновиди уроку, нові побудови навчальних занять, в корені відрізняються від так званих нестандартних уроків класичного зразка. Потрібно сказати, що хоча це авторські уроки, що відображають оригінальність мислення та творчі здібності окремих талановитих вчителів, їх форми, методи, прийоми можуть успішно застосовувати і викладачі інших шкільних дисциплін. Копіювати не можна, використовувати досвід можна і корисно.
     До таких уроків треба ретельно готуватися: давати попередні завдання, пояснювати побудова уроку, роль і завдання кожного учня; готувати наочні посібники, карти, дидактичний матеріал. Передбачається хід занять з урахуванням рівня та особливостей як класу в цілому, так і окремих школярів, характеру і здібностей учнів, які отримали конкретне завдання, послідовність операцій.
     Для нестандартних уроків характерною є інформаційно-пізнавальна система навчання – оволодіння готовими знаннями, пошук нових даних, розкриття внутрішньої сутності явищ через диспут, змагання. На цьому уроці вчитель може організувати діяльність класу так, щоб учні в міру можливості працювали самостійно, а він керував цією діяльністю, забезпечуючи її необхідними дидактичними матеріалами. Порівняно із звичайним, нормативним заняттям нестандартний урок стимулює пізнавальну самостійність, творчу активність та ініціативу школярів. Навчання на ньому спрямоване на підвищення їхніх знань, формування працьовитості, потрібних у житті навичок і вмінь. Крім того, ці уроки більше подобаються учням, ніж буденні навчальні заняття. Насамперед тому, що навчальний процес тут має багато спільного з ігровою діяльністю дітей. Майже всі прийоми, особи, дії нестандартних уроків відзначаються ігровим стимулюванням. Найвищої майстерності в проведенні такого уроку досягає той учитель, який дозволяє своєму класові вільно почуватися й переживати, але утримує його в тих рамках, які потрібні для успіху в навчанні.
     Головне завдання педагога — не тільки чітко усвідомлювати мету кожного окремого уроку, а й розуміти важливість проведеного заняття як органічної ланки загального ланцюжка даної теми, розділу, курсу, циклу, всього навчально-виховного процесу. Однак, є певні переваги використання форм уроків, що увійшли до описаної вище типології, оскільки вони дозволяють урізноманітнювати навчальну діяльність, відійти від чітких рамок стандартного уроку з його незмінною структурою: опитування, пояснення, закріплення, домашнє завдання; сприяють підвищенню активності учнів, а отже – і ефективності уроку. Стимулюючи творчу діяльність учителя та його вихованців, нестандартні уроки створюють сприятливі умови для співпраці, що є надзвичайно важливим у роботі початкової школи.
     Нестандартні уроки позитивно впливають на навчально-виховний процес у сучасній школі. Головна заслуга уроків з нетрадиційною структурою - дуже потужна активність учнів на уроці, але потрібно мати на увазі, якщо нестандартні уроки проводити повсякденно, то цікавість до навчання у дітей пропадає. Тому при використанні нестандартних уроків потрібно бути дуже обережним, для того щоб дітей не перевантажити незвичайністю. Вчителям головне потрібно навчитись правильно підбирати форму роботи і якісно проводити урок. Якщо ці умови виконуються, то можна кожний урок зробити нестандартним. А студентам – детальніше знайомитися з системою нетрадиційних уроків та інноваційними технологіями навчання для своєї подальшої педагогічної роботи.
     Таким чином, нестандартні уроки в початкових класах руйнують застиглі штампи в організації навчально-виховного процесу школярів, спрямовуючи їх в русло активізації пізнавальної самостійності й творчої активності учнів.
Підготувала Куварзіна М.В.
(за матеріалами Всесвітньої мережі Інтернет)
bottom of page