top of page

Фестиваль кращих практик педагогів закладів освіти

«Калейдоскоп педагогічних знахідок»

 

ІНТЕГРОВАНИЙ ЗМІСТ ТА МОВА (CLIL):

АКАДЕМІЧНІ ПРЕДМЕТИ ІНОЗЕМНОЮ МОВОЮ

 

Автори: Гундзя І.А., Куварзіна М.В.,

вчителя англійської мови

Харківської спеціалізованої школи № 132

Харківської міської ради Харківської області

 

CLIL часто визначається як освітній підхід до викладання та навчання, де предмети вивчаються через призму нерідної мови. CLIL насправді є методом, який об'єднує викладання навчальних предметів (зміст з навчального плану) з вивченням нерідної мови.

Це дає учням інший досвід навчання порівняно з традиційним викладанням англійської мови. Навчальний предмет і нова мова вивчаються разом. Саме тому метод CLIL може включати багато нових методологій (як з мови, так і з предметного навчання). Таким чином, CLIL дає нові виклики для вчителів та учнів.

Вчителі CLIL можуть бути предметними вчителями, викладачами мови або це може бути співпраця між викладачами предмета та мови.

Які переваги CLIL? Дослідження показують, що учні CLIL:

- більш впевнені у використання мови, що вивчається;

- більш чутливі до лексики та ідей, представлених мовою, що вивчається;

- мають більш широкий і різноманітний словниковий запас,

- досягають вищих рівнів мови, що вивчається.
Все це приводить до кращого знання мови, що вивчається, та позитивно впливає на володіння рідною мовою.

Існує три моделі CLIL:

  • soft (академічний зміст епізодично при вивченні іноземної мови),  

  • hard (предмет вивчається іноземною мовою),

  • модель середнього рівня, де предмет викладають протягом певної кількості годин мовою, що вивчається (частина навчальної програми викладається рідною мовою, входить до мови, що вивчається). Саме таку модель ми використовуємо в нашої школі.

Згідно з «Рекомендаціями Європейського Парламенту та Ради Європи щодо формування ключових компетентностей освіти впродовж життя» від 18.12.2006 р. учні Нової української школи набуватимуть «динамічну комбінацію знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, провадити професійну та/або подальшу навчальну діяльність». Сучасний розвиток міжнародних зв’язків між державами є передумовою для активізації знань про культурні особливості країн і народів, мова яких вивчається. Важливим є не просто оволодіння іноземною мовою, а набуття інтегративних комунікативних навичок, що зробить можливим професійно-ділове спілкування з представниками інших культур. Серед компетентностей НУШ – здатність спілкуватися іноземними мовами, компетентності у галузі природничих наук, інноваційність, екологічна компетенція, інформаційно-комунікаційна компетентність, культурна компетентність. Оскільки інтеграція чотирьох компонентів (а саме - зміст, комунікація, пізнання, культура), на яких зосереджується технологія CLIL,  є засобом визначення мети викладання та наслідків навчання, а наявність всіх чотирьох компонентів є ще однією сильною стороною CLIL та збігається із завданнями Нової української школи. Також концепція Нової української школи пропонує впроваджувати інтегроване та проектне навчання, що сприяє отриманню учнями цілісного уявлення про світ, адже явище вивчається з точки зору різних наук.

Зміст

Ми маємо різноманітні навчальні предмети, які можна викладати в CLIL: мистецтво, музика, історія, географія, математика, наука, соціальні науки та багато іншого. Ми використовуємо CLIL для розвитку міжпредметних зв'язків (наприклад: історія, географія та мистецтво Великої Британії) та у впровадженні інтегрованих курсів природознавчого циклу. Головне, що ми повинні пам'ятати в усіх контекстах CLIL, це те, що нам потрібно проаналізувати зміст, щоб представити його якнайзрозуміліше.

Спілкування

Метою CLIL є підвищення академічного часу говоріння учнів, оскільки воно заохочує до самооцінки та групових або колективних відгуків; проектної роботи.

Під час використання іноземної мови для вивчення предметів спілкування стає значущим, оскільки  іноземна мова є засобом спілкування, а не самоціллю.

Пізнання

CLIL розвиває когнітивні навички, які спонукають учнів навчатися. Учні потребують їх, щоби вивчати предмети з навчального плану. Ці когнітивні навички містять міркування, творче мислення та оцінку. Тому ми повинні навчити учнів мови, якої вони потребують, щоб висловити свої думки та ідеї.

Культура

Підхід CLIL сприяє важливості та різноманітності культур, які впроваджують широкий спектр культурних контекстів. Це допомагає зрозуміти мультикультурний світ, у якому ми живемо.

Отже, основні ідеї CLIL:

1. CLIL - це підхід з багатьма різними методологіями.

2. Комунікація в CLIL спрямована на розвиток навичок висловлення ідей у ​​навчальних предметах.

3. Одним з найважливіших завдань CLIL є забезпечення розвитку пізнавальних здібностей учнів.

4. Підхід CLIL допомагає учням розвивати навички мислення для вивчення предметів.

5. Вивчення навчальних дисциплін у CLIL допомагає учням опанувати нові предметні знання та мову разом.

Білінгвальне навчання є одним із засобів вирішення навчальних задач, які забезпечують залучення учнів до цінностей світової та вітчизняної культури, а також розвиток їх здібностей до міжкультурної взаємодії. Починаючи з 2009 року, коли були оприлюднені Типові навчальні плани білінгвальних класів спеціалізованих шкіл з поглибленним вивченням іноземних мов (наказ Міністерства освіти і науки України від 05.02.2009 р. № 66), в школі були розроблені та апробовані програми курсів природознавчого циклу англійською мовою та впроваджене їх викладання. Програма дозволяє акцентувати увагу е лише на мові як цілі навчання, але у великій мірі англійській мові як засобу пізнання світу науки і соціальних явищ. Зміст програми дозволяє учням зрозуміти цілісну, взаємозв’язану картину світу і процесів, що в ньому відбуваються. Всі освітні області інтеграційно обумовлені і змістовно зв’язані з державними програмами по предметах. Методичний арсенал програм, що використовують творчі індивідуальні і групові проекти, сприяє природному зростанню мотивації до самостійного мовного спілкування у різних тематичних ситуаціях. У результаті, мова учнів, в обсязі запропонованого тематичного матеріалу, поступово стає автентичною.

Впровадження вивчення предметів іноземною мовою сприяє

  • розвитку в учнів мовних, інтелектуальних і пізнавальних здібностей;

  • готовності брати участь в іншомовному спілкуванні;

  • бажання до подальшого самовдосконалення у галузі володіння іноземною мовою;

  • уміння переносу знань і навичок у нову ситуацію шляхом виконання проблемно-пошукової діяльності.

Використання методики CLIL дозволяє досягнути ще більшої ефективності в оволодінні іноземною мовою за рахунок створення штучного мовного середовища, значеннєвого контексту та сприяє підвищенню мотивації тих, хто навчається. Методика CLIL розглядає вивчення іноземної мови як засобу оволодіння іншими предметами, дозволяє формувати у тих, хто навчається, іншомовну лінгвістичну і комунікативну компетенції у тому ж навчальному контексті, у якому відбувається формування загальних знань та умінь. Таким чином, всі цілі навчання досягаються у комплексі, підпорядковуються головній меті та реалізуються у процесі її досягнення і сприяють різнобічному розвитку особистості учня.

bottom of page